Niewidzialny zabójca… czad! Wszystko, co musisz wiedzieć o zatruciu tlenkiem węgla.

Czad – tak potocznie nazywany jest tlenek węgla: bezbarwny i bezwonny gaz, silnie trujący! Dostaje się do naszego organizmu poprzez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwioobiegu. Uniemożliwia prawidłowe wchłanianie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu i innych narządów, a nawet śmierć.

 

Jakie są objawy zaczadzenia? 

Gdy dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla, osoba zaczadzona czuje osłabienie i znużenie, ma zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia. To powoduje, że jest ona całkowicie bierna i nie ucieka z miejsca nagromadzenia gazu, traci przytomność i – jeśli nikt nie udzieli jej pomocy – umiera.

Objawami zatrucia tlenkiem węgla (czadem) są najczęściej: ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem (oddech przyspieszony i nieregularny), senność, nudności.

Jak ratować zaczadzonego?

Przede wszystkim należy zapewnić dopływ świeżego powietrza. Natychmiast otwieramy okna i drzwi, aby niewidzialna trucizna mogła się ulotnić. Jeśli to możliwe, zaczadzonego jak najszybciej wynosimy na świeże powietrze i rozluźniamy ubranie – rozepnij pasek i guziki, ale nie rozbieraj, gdyż nie można doprowadzić do przemarznięcia.

Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca. Wezwij służby ratownicze – pogotowie ratunkowe (nr 999) i straż pożarna (nr 998) lub numer 112.

Jak uchronić się przed czadem?

Aby uchronić się przed czadem, zadbaj o właściwą wentylację pomieszczeń – przewietrzaj je, zadbaj o mikrowentylację okien i drzwi. Nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych! Pilnuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej.

Dobrym rozwiązaniem są również specjalne czujki, które powinny zostać zamontowane w pomieszczeniach, gdzie sypia Twoja rodzina. To bardzo skuteczne urządzenia, które niejedno uratowały już życie! Tylko czujki pozwalają wykryć obecność tlenku węgla. W sprzedaży są również dostępne urządzenia wykrywające nie tylko tlenek węgla, ale i inne groźne substancje.


Udostępnij: